გაკვეთილის თემა
|
ფრენბურთი და
თამაშის წესები
|
საგანი
|
სპორტი
|
მასწავლებლის სახელი გვარი
|
დიანა ცინცაძე
|
სწავლის საფეხური
|
საბაზო საფეხური, მე-7 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
20 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები შეისწავლიან ახალ თამაშს, მასთან დაკავშირებულ
წესებს, ეჩვევიან გუნდური თამაშის პრინციპს, უვითარდებათ კოორდინაცია, კუნთობრივი
მასა.
ასეთი ვარჯიში ზრდის სიმაღლეში და ხელს უწყობს ჯანსაღი
ცხოვრების წესის დამკვიდრებას.
|
მიზანი
|
სპორტული აქტივობები ხელს უწყობენ მოწაფეებს გამოიმუშაონ ურთიერთთანამშრომლობის, წესების დაცვის, გუნდურობის, პასუხისმგებლობის გამოჩენის უნარები.
|
ესგ-თი განსაზღვრული შედეგები
|
7.1.მოსწავლე ითავისებს ჯანსაღი ცხოვრების წესს
7.3. მოსწავლეს შეუძლია გააცნობიეროს უსაფრთხოების
დაცვის აუცილებლობა და დაეუფლოს სხვადასხვა ფიზიკურ აქტივობას.
7.6. მოსწავლე თამაშისას იჩენს ისეთ უნარებს , როგორიცაა: მიზნის დასახვა, გადაწყვეტილებების მიღება, პრობლემის
გადაჭრა, ადამიანებთან ურთიერთობა.
|
მუშაობის ფორმა
|
საერთო საკლასო და გუნდური
|
რესურსი
|
ბადე, ბურთი
|
დროის ლიმიტი
|
45 წ.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
სასწავლო აქტივობები:
|
აქტივობა
1.
|
„ A “ საფეხური
-
გამოწვევა
მოსწავლეები აქტიურად იხსენებენ იმას, თუ რა იციან
ამ თამაშის შესახებ, რათა გადახედონ საკუთარ ცოდნას და უკეთ გამოიკვლიონ თავისი პიროვნული
ცოდნა.
ü ამის შემდეგ მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს ფრენბურთის თამაშის დროს საჭირო წესებს, უჩვენებს ვიზუალურად
თუ როგორ ხდება ბურთის დაჭერა, ტყორცნა. მასწავლებელი მიმართავს ახსნით და ჩვენებით მეთოდს. (10წთ)
|
აქტივობა 2.
|
მოსწავლეები იმეორებენ მასწავლებლის მიერ ნაჩვენებ მოძრაობებს, და ივითარებენ
ბურთის ტყორცნის ტექნიკას. (10წთ)
|
აქტივობა
3.
|
„ B “ საფეხური - შინაარსის რეალიზება
მასწავლებელი ხელს უწყობს მოსწავლეების მცდელობას
გააკონტროლონ საკუთარი აღქმის უნარი.
ü მასწავლებელი ყოფს კლასს პირველ- მეორეზე გათვლით. იყოფიან ორ
გუნდად და თამაშობენ ფრენბურთს, უკვე შესწავლილი
წესებით.
|
შეფასება- შეჯამება
|
„ C
“ საფეხური - რეფლექსია
ანუ...მოსწავლეები უკეთ გაიაზრებენ და კონცენტრირებას
მოახდენენ საკუთარ ქმედებებზე, ქცევებზე, აზროვნებაზე და გრძნობებზე.
ü მასწავლებელი გაკვეთილზე
იყენებს , როგორც განსავითარებელ შეფასებას. აძლევს სიტყვიერ მითითებებს მათი წარმატების და
ხარვეზების შესახებ. აძლევს უკუკავშირს, რაც მოსწავლეს აძლევს ხარვეზების გამოსწორების
და წინსვლის შანსს.
|
გაკვეთილის გეგმა
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий